müşteri girişi

BASIN ODASI

ANASAYFA BASIN ODASI Duyurular
11-09-2019
Şehrin İlk Tarihi Okulunda Özgür Dersim Haberi

ATATÜRK OKULU, şehrin en eski tarihi okuludur. Cumhuriyet Lisesi yapılmadan önce, İlköğretim, ortaokul, lise, aynı, tarihi binada eğitim görmekteydi. MOĞULTAY'LARIN, Ali BÜYÜKDAĞ'LARIN, benim de okuduğum okuldu.O okul eskimişti. Uzun bir ömür, hizmet vermişti. Binlerce insan, DERSİMLİ, o okulda, okumayı, yazmayı, öğrenmişti. Binlercesi, liseyi okumuş, yüksekokullara, geçmiş hayata atılmışlardı.Anılarla dolu yaşlı bir okuldu. Artık orada eğitim yapılamazdı. Yenilenerek yeniden hizmet vermesi gerekiyordu.

Tuncelili, iş adamı, Ali BÜYÜKDAĞ, doğdukları, büyüdükleri yerleri, bir gün olsun, iyi günde, kötü günde, gelip, ziyaret etmeyen, DERSİMLİ olmaktan, imtina eden, kaçınan, çokça DERSİMLİ iş adamlarının aksine, DERSİM'İ, çocukluğunun geçtiği yerleri, mekânları, DERSİMLİ Hemşerilerini, yakınlarını, sık, sık ziyarete gelen, bir sorunları varsa, çözmeye çalışan, yüksekokullarda okuyan, DERSİMLİ yoksul aile çocuklarına, burs veren, DERSİM, sevdalısı, bir iş adamımızdır.

Sayın valimiz, eskimiş okulun yerine yeni bir okul yapacak DERSİMLİ hayırsever iş adamı ararken, DERSİM Sevdalısı, Sayın BÜYÜKDAĞ, gönüllü, olarak koşarak gelir. Rahmetli abesi Latif BÜYÜKDAĞ adını taşıyacak okulu yapmaya gönüllü talip olur.